Клас — Дводольні, Родина — Ранникові (Scrophulariaceae).
Спосіб живлення — непаразити.
Тривалість життя — малорічні, дворічні.
Поширення — Лісостеп, Полісся, Степ.
Морфологічна будова. Стебло — висхідне або лежаче, -розгалужене біля основи, висотою 10-30 см. Листки — черешкові, нижні округлі, верхні 3-5-лопатеві. Суцвіття -квітки на довгих ніжках, що виходять з пазух середніх і верхніх листків. Віночок бузкового або синього кольору, 2-3 мм в діаметрі. Корінь -стрижневий.
Розвиток. Сходить — рано весною або в серпні — жовтні. Літньо-осінні сходи зимують, Цвіте — в квітні — травні. Плодоносить — в червні — липні.
Насіння. Плід — багатонасінна коробочка. Форма плоду — куляста. Розмір — довжина 1,9-2,6 мм., ширина 1,7-2,3 мм., товщина-1,4-1,9 мм. Маса 1000 насінин — 2,8-3 г.
Біологічні особливості. Життєздатність насіння в грунті — зберігають схожість у ґрунті 5-7 років. Максимальна плодючість — близько 5 тис, насінин.
Поширення. Поширена по всій території республіки, крім Карпат і Прикарпаття. Росте на полях і луках, садах та городах, віддає перевагу пониженим зволоженим місцям, тіньовитривала. Засмічує овочеві культури, багаторічні трави.Як бур»яни вони не дуже шкідливі і легко знищуються звичайними агротехнічними заходами.
Використання. Лікарська рослина, використовується в народній медицині і тому її треба оберігати від знищення на необроблюваних землях та в інших місцях, де вона не завдає шкоди культурним рослинам.