Вражує культури — жиито, овес, пшениця, рис.
Тип збудника — вірус, збудник — Wheat streak mosaik virus.
Розповсюджена в багатьох областях України. Хвороба проявляється на листках у вигляді світло-зелених штрихів або смужок, що розташовані паралельно жилкам листків. Плями поступово збільшуються, листя жовтіє і часто відмирає. Хворі рослини, як правило, відстають у рості і не утворюють продуктивних стебел. На деяких стеблах у колосі формується зерно, але воно здебільшого щупле. Смугаста мозаїка пшениці може бути причиною різкого зниження врожаю.
Вірус Wheat streak mosaik virus має довжину віріонів до 700 нм, інактивується при 54°С. Він легко передається механічно інокуляцією соку хворих рослин і поширюється кліщами роду Eriophyes (Aceria), частіше E.tritici та ін. Кліщі стають вірофорними при живленні німф на хворих рослинах протягом 30 хв. Вірус смугастої мозаїки зберігається і в організмі дорослих кліщів. Інкубаційний період його у рослині триває 8-11 діб.
У природних умовах посіви озимої пшениці заселяються кліщами і заражаються вірусом смугастої мозаїки пшениці, де збудник захворювання і його переносник зберігаються протягом зими. Навесні і влітку кліщі розмножуються і переносять збудника не тільки на рослини озимої та ярої пшениці, а й на інші сприйнятливі культури — однорічні й багаторічні злакові трави, а також сходи падалиці пшениці. З останніх вірофорні кліщі поширюють вірус на нові посіви озимої пшениці.