Тип шкідника — шкідники зернових злакових культур, Ряд двокрилі — Diptera, Родина квіткові мухи — Anthomyidae.

Опис шкідника. Імаго 4 – 5,2 мм завдовжки, оксамитовочорна, груди та вилиці слабко припорошені сріблястобурим пилком. Крила темні, задимлені.

Яйця білі, еліпсоподібні, завдовжки 1,2 мм.
Личинка третього (останнього) віку 6 – 8 мм, форма тіла майже циліндрична, забарвлення від білуватого до жовтуватого.
Пупарій червонуватокоричневий або буруватий, завдовжки 4,5 – 5,5 мм.
Поширеність — В Україні поширена повсюдно. Часто трапляється разом з дуже подібною за морфологічними й біологічними ознаками ярою мухою — PhorbiagenitalisSchnab. Деякі дослідники ярою називають саме пшеничну муху.
Культури- овес, яру пшеницю, ярий ячмінь.
Біологія шкідника. Зимує в стадії пупарія в ґрунті на глибині 2 – 3 см або в стеблах озимих злаків.
Виліт мух розпочинається дуже рано, впродовж першої половини квітня. Літає разом з ярою мухою. Яйця самки відкладають за пазуху листків нерозкущених рослин та на бічні пагони слабко розкущених посівів озимих, а також за колеоптиле або піхву першого листка ярих. Розвиток яйця триває 2 – 8 діб. Личинка проникає всередину пагона і робить спіральний хід до конуса росту або зародка колоса, виїдаючи на своєму шляху всі ніжні тканини. Внаслідок пошкоджень жовтіє і засихає центральний листок, пагін пригнічується й відмирає. У разі пошкодження ярих до початку кущіння зазвичай гине вся рослина.
Розвиток личинки триває 20 – 30 діб, після чого вона утворює пупарій у поверхневому шарі ґрунту, зрідка — в пошкоджених стеблах. Наприкінці серпня — впродовж вересня з більшості пупаріїв вилітають мухи другого покоління. Частина личинок у пупаріях перебуває в стані діапаузи до весни наступного року. Мухи осіннього покоління разом з ярою мухою заселяють сходи озимих, де розвиваються і спричинюють пошкодження, аналогічне пошкодженню весняним поколінням ярих. Личинки, що завершили живлення, створюють пупарії і зимують у полеглих стеблах.
Заходи захисту. Лущення стерні слідом за збиранням врожаю і зяблева оранка. У разі значної чисельності мух рекомендується провести обробки крайових смуг полів інсектицидами — на початку масового льоту і в подальшому через 8 – 10 діб. Для захисту озимих застосовують також обробку насіння інсектицидами.