Несправжня борошниста роса (пероноспороз) — дуже поширене гибкове захворювання на огірках. Збудник хвороби — гриб Peronoplasmopara (Pseudoperonospora) cubensis. Гриб зимує на рослинних рештках і в насінні до 6 років.

Пероноспороз проявляється зазвичай у період масового цвітіння і плодоутворення. Хвороба уражує ростові точки і молоді листки, які бліднуть, скручуються, стають зморшкуватими, крихкими. З’являються хлоротичні світло-жовті, великі плями, потім вони буріють, листки покриваються (в основному з нижньої сторони) сіро-фіолетовим нальотом. Плями збільшуються, зливаються і всихають. Нерідко спостерігається деформація пластинки листка. З’явитися це захворювання може як на молодих (з 3-4 листям) рослинах, так і під час плодоношення. Плоди на хворих рослинах формуються повільно і врожай різко знижується. При сильному ураженні залишаються одні черешки, які також буріють і засихають. Рослини гинуть в середині плодоношення, а при пізніх посадках — і на самому початку дозрівання плодів. Хвороба за сприятливих умов здатна за 3-4 дні повністю знищити рослини як в закритому, так і у відкритому грунті. Сприятливою для розвитку пероноспорозу є висока вологість повітря, помірна температура — 18-23 оС вдень і прохолодна 13-15 оС вночі, часті холодні роси, щільна згущеність рослин на рядках.

Заходи боротьби від несправжньої борошнистої роси (пероноспорозу). Першочергово, в період вегетації рослин, систематично знищують бур’яни, щоб уникнути в посівах підвищеної вологості. На рослинних залишках спори пероноспорозу можуть зберігатися протягом декількох років, тому рекомендується ретельне видалення та знищення післязбиральних решток і глибока зяблева оранка. Обов’язковим є дотримання густоти посадок – широкорядний спосіб сівби. Полив проводять під корінь або системою краплинного зрошення, для запобігання попадання крапель води на листки. На жаль, сортів огірків, абсолютно стійких до хвороб немає, тому для попередження спалаху захворювання потрібно проявити винахідливість. Останнім часом набуває популярності вирощування огірків на шпалерах.