Клас — Дводольні, Родина — Губоцвіті (Lamiaceae).
Спосіб живлення — непаразити.
Тривалість життя — малорічні, дворічні.
Поширення — Лісостеп, Полісся, Степ.
Загальна характеристика. Медоносна рослина.
Морфологічна будова. Стебло — пряме, чотиригранне, починаючи з лежачої основи висхідне, розгалужене, розсіяно опушене, висотою 10-30 см. Листки — черешкові, яйцевидні, зморшкуваті. Суцвіття -сидячі, зібрані в густі кільця. Віночок рожево-пурпуровий, трубочка його двогуба, з кільцем волосків біля основи. Зубці чашечки після цвітіння відстовбурчені. Корінь -стрижневий.
Розвиток. Сходить — квітні — липні, а також наприкінці літа — на початку осені. Цвіте — з кінця травня до пізньої осені, в південних районах — до грудня. Плодоносить — в липні — грудні.
Насіння. Плід — горішок Форма горішка — обернено яйцевидний з дрібними білими горбочками Колір горішка-світло-сірий або зеленувато-бурий Розмір горішка — довжина 2- 2,5 мм., ширина 1-1,5 мм., товщина 0,75-1 мм. Маса 1000 горішків — 0,75-1 г.
Сходи. В свіжодостиглому стані вони мають низьку схожість і проростають після проходження періоду спокою, наступного року в квітні — липні, а також наприкінці літа — на початку осені Літньо-осінні сходи на півдні перезимовують. Сходи опушені, мають специфічний запах.
Біологічні особливості. Глибина проростання — не більше 5-6 см. Максимальна плодючість — 1700 горішків
Поширення. Росте на полях, в садах, на городах по всій республіці, особливо на затінених і зволожених місцяx. Дещо рідше трапляється в чорноземній зоні. На Поліссі та в Лісостепу росте близький вид — однорічний зимуючий бур»ян — кропива глуха стеблообгортна, яка відрізняється від вищеописаного тим, що верхні листки стеблообгортні.