krestocvetnye_bloshki-1Тип шкідника — шкідники капустяних культур, Ряд твердокрилі — Сoleoptera, Родина листоїди — Chrysomelidae.
Опис шкідника. Жуки дрібні, що стрибають, довжиною 2-3 мм, надкрила одноколірні (чорні, сині з металевим блиском) або двоколірні (чорні з жовтою звивистій поздовжньою смугою), стегна останньої пари ніг потовщені і сплющені. Яйця блідо-жовті, напівпрозорі, довгасто-овальні. Личинки завдовжки до 4 мм, червоподібні, світлі або світло-жовті, з трьома парами ніг.

Культури — пошкоджують всі олійні, кормові та овочеві культури родини Хрестоцвіті.
Поширеність — повсюдно. Масово поширюються у Вінницькій, Волинській, Донецькій, Миколаївській, Херсонській і Хмельницькій областях. Найпоширеніші такі: світлонога (Phyllotreta nemorum L.), виямчаста (Ph. vitata F.), хвиляста (Ph. undulata Kutsh), синя (Ph. nigripes F.), чорна (Ph. atra F.), південна (Ph. cruciferae Goeze).

Характер пошкоджень. Жуки на сходах і на розсаді культури сильно виїдать листя. При сухій і жаркій погоді можуть знищити рослини за 3-4 дні.
Біологія шкідника. 
Активність жуків навесні дуже висока, особливо вони ненажерливі у парку та суху погоду. Підвищена активність спостерігається при температурі повітря понад 12°С. За сприятливих умов можуть за 1—2 дні знищити сходи капустяних культур на великих площах. Зимують жуки під рослинними рештками в полі, під опалими листками, у верхніх шарах грунту. Навесні вони пробуджуються дуже рано, коли з`являється перша рослинність. Спочатку живляться на бур`янах з родини капустяних. При з`явленні сходів капустяних культур або після висаджування розсади в грунт вони масово переходять на культурні рослини. Після додаткового живлення та статевого дозрівання блішки паруються і відкладають яйця в грунт. Личинки живляться дрібними корінчиками капустяних рослин, не завдаючи їм суттєвої шкоди. Виямчаста. блішка відкладає яйця біля ямки головного кореня, в який занурюється личинка. Світлонога блішка відкладає яйця на листки капустяних рослин. Заляльковується в грунті. Тривалість розвитку личинок — 16—30, а лялечок — 17 днів. В Україні світлонога та південні блішки можуть розвиватися у трьох поколіннях. Найбільшої шкоди вони завдають навесні.

Літнє покоління немає господарського значення. Проте, при нестачі вологи в південних областях, вони завдають шкоди і влітку, особливо пізній та цвітній капусті.

Умови, що впливають на розвиток шкідника — у спекотну і суху погоду в період сходів жуки завдають найбільшої шкоди.