Бур`яни | Гірчак березковидний (гречка витка березковидна)    

Клас — Дводольні, Родина — Гречкові (Polygonaceae).
Спосіб живлення — непаразити.
Тривалість життя — малорічні, ярі, ранні ярі.
Поширення — Лісостеп, Полісся, Степ.
Загальна характеристика.
Морфологічна будова рослини. Стебло — витке або розпростерте, висотою до 100 см, яке від основи розгалужується, борозенчасте, часто червонуватого кольору. Листки — чергові, яйцевидно-трикутні, основа їх серцевидна, верхівка загострена. Суцвіття — квітки зібрані в пучки по 3-6, розміщені в пазухах верхніх листків. Оцвітина зовні зелена, всередині біла або рожева. Корінь — стрижневий, добре розгалужений.

Розвиток. Сходить — з ранньої весни і до осені, але осінні сходи не зберігаються. Цвіте — червні — вересні. Плодоносить -в липні — жовтні.

Насіння. Плід — тригранний горішок. Форма насінини -шорсткий, невиразно борознистий. Колір — чорний, коричневий або сірувато-бурий. Розмір — довжина 2,5-3,5, ширина і товщина 1,75-2,75 мм, Маса 1000 шт. — 3,5- 4,5 г.

Біологічні особливості. Глибина проростання — не більше 10 см. Життєздатність насіння в грунті — протягом 10 років. Максимальна плодючість — до 600 насінин.

Екологічні умови. Температура проростання — мінімальна температура проростання +2…+4 оптимальна +14…+16°.

Поширення. Поширений по всій Україні переважно як засмічувач польових культур, городів, садів і виноградників, росте біля доріг, каналів, по краях лісосмуг. Обвиваючи стебла злаків, гірчак березковидний посилює вилягання їх і утруднює збирання. Близький до нього вид — гірчак чагарниковий з довгими (до 300 см) виткими стеблами і більшими горішками. Засмічує переважно плодові насадження, виноградники, трапляється на полях і городаx.