gelmentosporioznikorneviegnili Вражує культури — ячмінь.

Тип збудника — Гриб, Збудник — Bipolaris sorokiniana Shoem.

Хвороба розповсюджена скрізь. Проявляється на сходах й дорослих рослинах довгастими темними плямами у вигляді штрихів і смуг. Іноді утворюється один корінь замість трьох, а паростки викривлюються і гинуть. На листках дорослих рослин виникають спочатку темні, а пізніше темно-сірі або світло-бурі плями, трохи подовжені уздовж листків, у центрі вони світліші, з темною облямівкою. У місцях плям з’являється оливково-бурий або чорно-сірий наліт. Іноді нижні вузли стебла загнивають, внаслідок чого воно пом’якшується і вилягає. Уражене стебло вкривається чорно-сірим нальотом.
Колоскові лусочки ураженого колоса буріють, зародковий кінець насіння чорніє або стає коричневим. Особливо інтенсивний розвиток хвороби на дорослих рослинах спостерігається при випаданні дощів і високій вологості повітря.
Збудником темно-бурої плямистості є незавершений гриб Bipolaris sorokiniana Shoem. Його грибниця розміщується у міжклітинниках тканин рослини, а на поверхні уражених органів утворюється конідіальне спороношення, що виходить через подих або між клітинами епідермісу. Конідієносці багатоклітинні, темні, колінчасті, довжиною до 130 і завтовшки 6-7 мкм (рідко до 10 мкм). Конідії темно-оливкові, довгасто-яйцеподібні, з 12-13 поперечними перетинками, 60-134 х 17-30 мкм.
Під час вегетації гриб поширюється конідіями, які проростають полярними клітинами. Грибниця дифузно не поширюється, тому кожне ураження органів рослин є місцем, де відбувається самостійне зараження.
Зимує патоген у формі грибниці і конідіального спороношення на стерні й зерні. Отже, джерелом інфекції може бути уражене зерно і поживні рештки уражених рослин.
Уражені рослини зменшують загальну і продуктивну кущистість, на них утворюється менше первинних і вторинних коренів. Недобір урожаю зерна при сильному розвитку хвороби може досягати 20-40%.