fusariumcornevagnilВражує культури — жито, пшениця, ячмінь.

Тип збудника — гриб, Збудник — Fusarium culmorum Sacc, Fusarium ayenaceum Sacc, Fusarium oxysporum Schlecht, Fusarium graminearum Schwabe.

Захворювання поширене в Україні. На уражених рослинах утворюються поздовжні темні плями та побуріння, загнивання, відмирання первинних і вторинних коренів, підземного міжвузля, а іноді і основи стебла. Нерідко фузаріозна гниль призводить до зрідження посівів, іноді —білостеблості та пустоколосості.

Збудники хвороби — незавершені гриби роду Fusarium Link., родини Tubercula riaceae, порядку Hyphomycetales, частіше гриби F.culmorum Sacc, F.ayenaceum Sacc, F.oxysporum Schlecht, F.graminearum Schwabe. їх розвитку сприяють відносна прохолода і підвищена вологість з зниженою сонячною радіацією, досить висока концентрація вуглекислоти і низька — кисню, а також слабокисле середовище. У спороложах (піонотах, спородохіях) цих грибів утворюється конідіальне спороношення. Конідії безбарвні, видовжені, зігнуті, серпоподібні або прямі, на верхівці тупі чи загострені, переважно багатоклітинні (макроконідії) — з 4-5 перетинками, розміром 35-64 х 3,3-4,1 або 29-46 х 6,1-7,1 мкм, у деяких видів вони одноклітинні (мікроконідії), розміром 5-18 х 2-6 мкм.

У більшості грибів утворюються безбарвні або жовто-бурі одноклітинні хламідоспори і жовті, коричневі чи сині склероції. Зберігаються гриби на зерні, рештках рослин у грунті у формі грибниці, склероціїв, іноді — хламідоспор. Під час вегетації вони поширюються конідіями.

Зараження рослин у грунті відбувається при температурі від 1 до 35°С (оптимум 13-26°С) і вологості 40-80%. Найбільш інтенсивно коренева система уражується при недостатній вологості грунту або її різких коливаннях. Стійких до хвороби сортів немає.