Тип збудника — Гриб, Збудник — Phoma andina Turk
Вражує культури — Картопля

Ознаки ураження: Помітити фомоз картоплі у польових умовах доволі важко, але якщо ця хвороба і проявляється, то у вигляді бурих плям у формі еліпса. Інколи ці плями можуть об’єднуватись і створювати доволі глибокі виразки. Найбільше фомоз картоплі стає помітним під час зберігання, у двох формах виразковій та поверхневій. Серцевини хвороби – вдавлені плями бурого кольору, з діаметром 4-5 сантиметрів.

Можливі наслідки: Фомоз картоплі не передбачає якихось далекоглядних наслідків, він приносить шкоду тут і зараз, просто напросто знищуючи здорові частини картоплі. Цілком логічно, що чим більше пошириться фомоз, тим менше якісної картоплі залишиться.

Методи боротьби: Патоген хвороби залишається в рослинних залишках чи ґрунті, і заражає рослини найчастіше через механічні пошкодження або місця ураження шкідниками. Цілком здорові рослини дуже рідко заражаються. Фомоз картоплі сильно залежить від температурного режиму, нижче 4-х градусів та вище 10-и градусів – ситуація для хвороби несприятлива. 1) Збирання картоплі в суху погоду, з мінімальною кількістю механічних пошкоджень. 2) Загартування зібраного врожаю світлом (3-4 дні) перед початком зберігання. 3) Інколи доцільна обробка хімічними розчинами.