bobovaognevka

Тип шкідника — шкідники зернових, бобових культур, Ряд лускокрилі — Lepidoptera, Родина вогнівки — Pyraustidae

Опис шкідника. Метелик з розмахом крил 22 – 30 мм; передні крила жовтуватосірі з білою та іржавожовтою поперечною смужкою; задні крила світлосірі, напівпрозорі, з темною смужкою по краю. Яйце розміром 0,7 мм, видовженоовальне з сітчастою оболонкою, спочатку молочнобіле, згодом з червоними плямами. Гусениця завдовжки 15 – 22 мм, блідозелена, голова жовтобура. Лялечка розміром 7 – 10 мм, коричнева, блискуча.

Культури — пошкоджує горох, квасолю, сочевицю, сою, люпин, білу й жовту акацію, гледичію.
Поширеність —  поширена повсюдно. Зони значної шкодочинності — Степ і південь Лісостепу.
Характер пошкоджень. Гусениці живляться всередині бобу, грубо об`їдаючи насіння. Перше покоління пошкоджує в основному плоди жовтої акації, гороху, вики і чини, а другого — білої акації, ранніх і середньостиглих сортів сої, третє — пізніх сортів сої і люпину. Пошкодження плодів триває до фази воскової стиглості зерна.
Біологія шкідника. Зимують гусениці, що завершили розвиток, у ґрунті, в щільних шовковистих коконах. У середині травня вони заляльковуються, а наприкінці травня — на початку червня вилітають метелики. Літають увечері й уночі. Позитивно фототропічні. Додатково живляться на квітках різних рослин. Самка відкладає по одному яйцю на недозрілі боби або на залишок чашечки, висохлий віночок, тичинкові трубочки. Плодючість — 200 – 300 яєць. Ембріональний розвиток триває від 4 до 21 доби залежно від температури. Гусениці, що відродилися, живляться зерном, об’їдаючи його зовні (гусениці молодших віків живляться під шкірочкою зерна). Вони здатні переходити з одного боба в інший. За період розвитку, що триває 20 – 40 діб, гусениці проходять п’ять віків. Закінчивши живлення, вони спускаються в ґрунт, де заляльковуються у сіруватобілому коконі. Пронімфа і лялечка розвиваються 12 – 17 діб. Вогнівка за рік дає 2 – 3 покоління. У кожному поколінні частина гусениць діапаузує.

Заходи захисту. Глибока зяблева оранка, що перешкоджає вильоту метеликів. Просторове віддалення посівів гороху від білої й жовтої акацій. У період відкладання яєць — застосування трихограми. Перед відродженням гусениць — обприскування полів інсектицидами. Цю обробку можна поєднати з обприскуванням проти горохової зернівки.