Вражує культури — соя.
Тип збудника — гриб, збудник — Ascochyta sojaecola Abramov.
Хвороба проявляється на всіх надземних органах рослин від початку появи сходів до збирання врожаю. На сім’ядолях утворюються темно-коричневі плями і виразки з темним обідком. На листках з’являються досить великі (до 1 см в діаметрі), округлі, сіруваті плями з бурою облямівкою. Іноді вони розростаються й набувають видовженої форми. На них з верхнього боку концентричними колами формується велика кількість бурих пікнід, занурених у тканину листка.
Нерідко уражені ділянки листка випадають, а залишаються тільки облямівки плям. Уражені стебла часто розщеплюються на подовжені смуги. Стулки бобів робляться білуватими, трухлявіють. На них виявляють велику кількість темно-бурих пікнід. В уражених бобах зерно або не утворюється, або трухлявіє.
Збудник хвороби — незавершений гриб Ascochyta sojaecola Abramov родини Sphaeropsidaceae, порядку Sphaeropsidales (Pycnidiales). Його пікніди кулясті, з коротким сосочкоподібним отвором. Конідії видовжено-еліптичні або майже веретеноподібні, з притупленими кінцями, не перетягнуті.
Зимує патоген на рештках рослин і насінні у вигляді грибниці й пікнід.
Недобір урожаю зерна від аскохітозу за вологої погоди може становити 15-20%. Насіння з уражених рослин має низьку схожість. Високостійких до хвороби сортів немає.